"پرهام گل پسر"

یادداشتهای مامان برای پسر

سفر به استانبول

امسال بدلیل اینکه تصمیم داشتیم خونه مون رو عوض کنیم، هيچ برنامه‌ريزي براي تعطيلات نكرديم، ولي از آنجا كه عوض كردن خونه راه به جايي نبرد، در دو روز آخر تصميم گرفتيم بريم مسافرت خارج و البته فقط ميتونستيم بريم تركيه يا ارمنستان، پروازهاي ارمنستان پر شده بودن و لذا راهي تركيه شديم و اينبار رفتيم استانبول (آنتاليا و كوش آداسي و مارماريس را قبلا" رفته بوديم.)

استانبول به نسبت ساير شهرهاي تركيه، شلوغ تر و كثيف تر بود، طوري كه روز اول خيلي خورد تو ذوقم. بعد حساب اينجا را از سایر شهرهای ترکیه جدا كردم.

اما نکات جالب این سفر:

۱- از همه ملیتها و قومیتها اومده بودن استانبول.

۲- مساجد خیلی قشنگی داره، معماري مساجدشون كلي با مساجد ايران تفاوت داره و البته اكثر مساجدشون، قبلا" كليسا بودن.

اما جاهي ديدني استانبول كه ما ديديم و لذت برديم:

توصيه ضروري: قبل از سفر نقشه مسيرهاي مترو و تراموا را بگيريد و با خودتان همراه ببريد.

۱- پارك آبي استانبول - چون خيلي دور از شهر واقع شده، با تور رفتيم.

۲- فروم استانبول- بزرگترين مرکز تفريحي و خريد و فروش اروپا در استانبول، و ميزبان نزديک 300 مارک ملي و بين المللي ميباشد. بخش ديگر فروم استانبول شامل بزرگترين آکواريوم اروپاست و  اولين موزه يخي اروپا نيز در اينجا واقع شده است. براي رفتن كافيه خودتون رو به نزديكترين ايستگاه مترو برسونين و ايستگاه كوجاتپه پياده شيد.

آكواريوم هر نفر حدود 30 لير- موزه يخ هر نفر حدود 20 لير

۳-جزاير مرمره- در آبهاي استانبول، در قسمت آسيايي و اروپايي استانبول و در خطوط ساحلي درياي مرمره از هر طرف که به دريا نگاه کنيد جزاير زيباي پرنسس به چشم مي خورد. اين چهار جزيره با نام هاي قينالي آدا، بورغاز آداسي، هئيبه لي آدا و بيوک آدا از زيباترين مناظر طبيعي دنيا برخوردار است و از محاسن ديگر اين جزاير اين است که در اين جزيره ها اتومبيل وجود ندارد و تمام اهالي از درشکه براي رفت و آمد استفاده مي کنند که اين شامل توريست ها هم مي شود.همه ساله از جزاير هزاران توريست ديدن مي کنند.

درصورتيکه بخواين خودتون به جزاير پرينس (Prince Islands) و جزيرۀ معروفش بويوک آدا (Buyuk Ada) برين ، بايد سوار خط تراموا شده و در آخرين ايستگاه يعني كاباتاش پياده بشين.

هر نفر حدود 20 لير براي كشتي و درشكه اي 60 لير براي 4 نفر

۴- تنگه بسفر- باريکه آبي است که درياي سياه را به درياي مرمره مي پيوندد.اين تنگه دو قاره اروپا و آسيا را از يکديگر جدا مي کند.شهر استانبول در دو طرف اين تنگه قرار دارد.سواحل تنگه بسفر ترکيبي است از زمان هاي گذشته و حال و به نوعي شکوه و جلال امروزي و زيبايي و سادگي گذشته را به تصوير مي کشد.کاخ هاي زيباي مرمرين که در مجاورت قلعه هاي سنگي روستايي و دهکده هاي کوچک ماهيگيري قرار گرفته جابيت اين منطقه را دو چندان نموده است.گردش با کشتي يکي از بهترين راه هاي تماشاي اطراف تنگه بسفر است. بهترين زمان براي بازديد از تنكه بسفر، وقتي است كه غروب را در كشتي باشيد، كشتي هر نيم ساعت يكبار حركت ميكنه و طول زماني كه سوار كشتي هستيد، يكساعت و نيم است

كشتي هاي تفريحي ازاسكله امينونو كه در ايستگاهي به همين نام واقع شده، حركت ميكنن . هم ميشه با تراموا رفت و هم با اتوبوس و ميني بوس- هزينه كشتي براي هر نفر 12 لير

۵- کاخ توپ کاپي استانبول، مسجد اياصوفيه و مسجد سلطان احمد

کاخ توپ کاپي استانبول در محل اتصال تنگه بسفر و درياي مرمره و خليج شاخ طلايي و درياي مرمره قرار گرفته است. کاخ توپکاپی 9 تا 17  و سه شنبه ها تعطيل است.

مسجد اياصوفيه يکي از معروف ترين و ديدني ترين بناهاي موجود در ترکيه و شهر استانبول است. مسجد ايا صوفيه از عجايب هفتگانه دنياي امروز مي باشد. ورودي 20 لير مسجد ايا صوفيه 9.30 تا 16.30 (دوشنبه ها تعطيل است)

مسجد سلطان احمد، (مسجد آبي) به ثمر نشستن همه تلاش ها براي هماهنگي،تقارن و ظرافت است.با شش مناره و حياطي که از همه مساجد دوره عثماني بزرگ تر است. مسجد سلطان احمد (هميشه باز است)

براي رفتن كافيه سوار تراموا شويد و  ايستگاه سلطان احمد پياده شويد.

 ۶- موزه‌ سه بعدي پانوراما-  براي رفتن به اين موزه سوار تراموا شده و اين موزه در ايستگاه توپكاپي واقع شده است. اين موزه داراي تابلوهاي هوشمندي است كه وقتي از گوشي استفاده ميكنيد، به محض توقف جلوي هر تابلو، توضيحات مرتبط به زبان فارسي براتون پخش ميشه. خيلي جالبه. طبقه بالا هم گنبدي شكل است و فتح استانبول را به صورت سه بعدي به تصوير ميكشه - وروديه هر نفر حدود 20 لير.

۷- مراكز خريد

۱- مركز خريد اولويوم، بهترين مركز خريدي بود كه رفتم، واقع در منطقه زيتون برو، هم ميشه با مترو رفت و هم با تراموا

2- فروم استانبول

3- پاساژ جواهر (نرفتيم)

4- خيابان اسقلال واقع در ميدان تقسيم

5-  بازار کاپالي چارشي. نزديك مسجد بيازيت (ايستكاه بيازيت در مسير تراموا)

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هجدهم مرداد ۱۳۹۰ساعت 11:2  توسط مامان پرهام  |